Jak spawać migomatem? Półautomat bez tajemnic!

Spawanie migomatem - jak posługiwać się tym urządzeniem?

Początkujący spawacze często popełniają błędy przy pracy – spawy są brzydkie, niesolidne a ich stworzenie wymaga od nich nadłożenia czasu i wysiłku. By oszczędzić sobie nerwów wystarczy zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym spawanie migomatem będzie – zebraliśmy je w tym krótkim artykule. Przeczytaj!

Spawanie migomatem? Jak pracować z tym urządzeniem? Przygotuj się do pracy!

Przygotowania do pracy z półautomatem należy rozpocząć od identyfikacji spawanego materiału i doboru elektrody topliwej – drutu, który stworzy spaw. Materiał topliwy musi być tutaj jak najwyższej jakości – tylko taki pozwoli uzyskać spaw wysokiej jakości. Gaz osłaniający łuk przed działaniem tlenu i średnica drutu również dostosowywana jest do spawanego metalu.

Po zaciśnięciu przewodu masowego na spawanym materiale można przystąpić do ustawienia parametrów spawania. parametry ustawiamy wykorzystując monitor LED w który wyposażone są co nowocześniejsze półautomaty MIG/MAG. Jeżeli nasz sprzęt to ,,klasyk” bez monitora, trzeba zdać się na pokrętła. 

Interesujące nas parametry spawania to głównie natężenie prądu – im grubszy element tym wyższe. Druga sprawa to napięcie spawalniczego łuku – im wyższe tym płytsze wtopienie i większe ryzyko rozprysków, ale zbyt niskie oznacza z kolei małą stabilność łuku, która może wymuszać przerywanie pracy.

Spawarka inwertorowa MIG/MAG – jak wygląda proces spawania?

Spawanie migomatem rozpoczyna się od zajarzenia łuku spawalniczego. Jeżeli nasza spawarka MIG/MAG jest wyposażona w funkcję Hot Start, wystarczy dotknąć elektrodą spawalniczego materiału, a łuk zostanie zainicjowany. Bez tej funkcji konieczne będzie potarcie elektrodą spawanego obiektu i ,,utrzymanie” łuku, co może być nieco problematyczne dla początkujących. Jeśli jednak chodzi o spawanie migomatem, klucz to praktyka – nie warto się zniechęcać!

Co po zajarzeniu łuku? Wystarczy już ,,tylko” przesuwać łuk wzdłuż miejsca w którym chcemy stworzyć spoinę. Najlepiej robić to cierpliwie, w stałym tempie. Uwaga na dotykanie elektrodą spawanego materiału – łatwo je ze sobą ,,skleić” co wpłynie na finalną jakość spojenia. Kupując spawarkę dla początkującego warto wybrać taką z rozwiązaniem Anti Stick – napięcie łuku zostanie odcięte w przypadku zetknięcia się elektrody z miejscem spajanym.

Podczas spawania migomatem nie należy spuszczać z oka jeziorka spawalniczego – ,,kałuży” z topniejącego drutu, być cierpliwym i uważać na de facto każdy ruch. Tylko skrupulatność i praktyka pozwoli nam tworzyć wysokiej jakości, estetyczne spawy!

Dobre spawanie to bezpieczne spawanie!

Jeszcze zanim weźmiemy spawarkę do ręki należy zaopatrzyć się w sprzęt BHP dla spawaczy. Mowa tu między innymi o charakterystycznej przyłbicy. Nowoczesna przyłbica spawalnicza może być wyposażona w samościemniające filtry, uruchamiane automatycznie gdy zwrócimy twarz w stronę iskier. Chodzi jednak nie tylko o osłonę twarzy i oczu przed wszechobecnymi iskrami. Przyłbica stanowi zabezpieczenia płuc w starciu ze szkodliwym gazem osłaniającym łuk spawalniczy. 

Kolejny element bezpiecznego uniformu to trudnopalne ubrania i rękawice. Nie trzeba chyba tłumaczyć dlaczego są tak istotne przy pracy z topiącymi się pod wpływem prądu metalami! Konieczne będą także buty zgodne ze standardami BHP, wyposażone w metalowe osłony, chroniące stopy gdy na nogę upadnie coś ciężkiego.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w trakcie spawania warto zainteresować się sprzętem wykorzystującym metodę VRD. Ta funkcja spawarki MIG/MAG obniża napięcie podczas przerwy w wykonywaniu spojenia. Im więcej zapobiegliwości tym lepiej – dobry spawacz to bezpieczny spawacz!