Co to jest rekuperacja i dlaczego warto na nią postawić budując dom?

Co to jest rekuperacja w mieszkaniu?

Rekuperatory to temat coraz częściej poruszany w kontekście energooszczędności i prozdrowotności systemów wentylacji. Jeżeli jeszcze nie słyszałeś o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Ten system powinieneś koniecznie uwzględnić w projekcie nowego domu! Dowiedz się co to jest rekuperacja i dlaczego jest godna uwagi.

Co to jest rekuperacja?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, co to w zasadzie jest rekuperacja. To nowoczesny system wentylacji domów, zupełnie niepodobny do tradycyjnej, bazującej na ciągu grawitacyjnej wentylacji. Proces wietrzenia zachodzi tutaj całkowicie mechanicznie. Sercem systemów wentylacji są tutaj rekuperatory.

Ten nowoczesny sprzęt działa dzięki czterem kanałom. Jeden odpowiada za przesył powietrza z pomieszczenia do rekuperatora, co dzieje się przez zamontowane w ścianach kratki – anemostaty. Drugim kanałem powietrze jest wydalane na zewnątrz, trzeci podciąga nowe do rekuperatora a czwarty wprowadza do domu. Wentylacje Poznań tego typu nie mieszają świeżego i zużytego, pełnego dwutlenku węgla oraz pary wodnej powietrza. W takim układzie śmiało można mówić o prawdziwym wietrzeniu, a nie tylko ,,domieszaniu” świeżego powietrza do zużytego.

Rekuperatory to sprzęt, który nie tylko doprowadza świeże powietrze. Dodatkowo je ,,obrabia” o czym piszemy niżej.

Dlaczego rekuperacja jest dobra dla zdrowia?

Wentylacja grawitacyjna dostarcza powietrze z zewnątrz w takiej formie, w jakiej je odbiera. Pełne pyłków i spalin – nie zachodzi tutaj żadna filtracja. Wentylacje których sercem jest rekuperator zostawiają ją pod tym względem bardzo daleko w tyle.

W rekuperatorze zamontowany jest filtr. Dzięki temu powietrze przed przesłaniem do domu jest pozbawione wszystkiego, czego u siebie nie chcemy. Szczególnie w większych miejscowościach i metropoliach, gdzie otworzenie okien to bardziej wietrzenie miasta niż domu, rekuperatory zasługują na uwagę budujących domy jednorodzinne i bloki. Ucieszą się także alergicy – poza pyłkami, rekuperacja Poznań ogranicza dopływ do pomieszczeń kurzu i roztoczy. Nie tylko lepiej oddychamy, ale i możemy rzadziej sprzątać!

Nowoczesne systemy przebijają tradycyjne jeszcze w jednej kwestii. Wentylacja grawitacyjna nie radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci. Jeśli dom jest szczelny – co gwarantuje nowoczesne budownictwo – przyczynia się do magazynowania pary wodnej. Szczególnie w zimie, gdy zamykamy okna, poziom wilgoci rośnie do tego stopnia, że pojawia się problem grzyba na ścianie. Wentylacje w nowoczesnym wydaniu poprawiają nasze zdrowie dzięki inteligentnemu sterowaniu procesem wilgotności, a to przerzuca się nie tylko na czystość ścian, ale i przede wszystkim zdrowie naszych płuc. Warto wspomnieć też o poprawie komfortu mieszkania w taki sposób, że dzięki rekuperacji pranie czy podłoga dużo szybciej wysychają.

W jaki sposób rekuperator oszczędza energię?

Mechaniczne wentylacje pozwalają znacząco zaoszczędzić na energii cieplnej. Powietrze odprowadzane domu trafia do rekuperatora, gdzie – dzięki wymiennikowi ciepła – przekazywane jest świeżej dostawie powietrza. Oszczędność energii jest bardzo zauważalna. Rekuperacja znajduje się w prawie każdym energooszczędnym domu i każdym pasywnym. Budowa domu pasywnego bez rekuperacji jest całkowicie niemożliwa!

Planujesz budowę domu? Czas uwzględnić w kosztorysie zakup rekuperatora. Rekuperatory Poznań i cały system to duża inwestycja, która jednak zwróci się bardzo szybko. Mówimy przecież o zdrowiu – czyste, świeże powietrze przez cały rok, stabilny poziom wilgotności, wolność od pyłków – czego chcieć więcej?

Czujesz niedosyt informacji dotyczących działania wentylacji mechanicznych? Więcej cennych informacji znajdziesz artykule https://www.mojewirtualnemiasto.pl/2021/02/26/grawitacyjna-mechaniczna-a-moze-hybrydowa-jaka-wentylacja-w-domu-sprawdzi-sie-najlepiej/!