Rekuperacja w domu. Jakich błędów powinieneś unikać?

rekuperacja poznań ogród

Oszczędności na klimatyzacji i ogrzewaniu, korzyści dla środowiska, kontrola nad stanem powietrza we wszystkich domowych pomieszczeniach – to największe korzyści, jakie niesie z sobą rekuperacja. Poznań, Wronki i cała Wielkopolska staje się obszarem, na którym coraz więcej osób decyduje się na instalację takiego systemu. I choć zawsze powinna to być przemyślana decyzja, czasami zapominamy o zasadach montażu tego typu wentylacji i popełniamy błędy. Sprawdź, jakich powinieneś najbardziej się wystrzegać!

Dużo mostków termicznych

Działanie rekuperacji nie przyniesie oczekiwanych oszczędności, jeśli nie zadbamy o zminimalizowanie strat energii na innych polach. Ważne będzie odpowiednie ograniczenie uciekania ciepła przez mostki termiczne w konstrukcji domu – pomogą nam w tym nowoczesne materiały termoizolacyjne. Za montaż rekuperacji warto więc zabrać się dopiero wtedy, gdy cały budynek będzie odpowiednio ocieplony.

Nieszczelne okna i drzwi

Podobny problem będą stanowić nieszczelne okna i drzwi. W budynku, w którym stawiamy na rekuperację, nie powinny funkcjonować inne wentylacje. Poznań czy Lublin, w domu należy zlikwidować wszelkie nawiewki oraz nawiewniki, będące pozostałością wentylacji grawitacyjnej. Przez takie otwory zimą będzie przenikać zimne powietrze – a przecież decydujemy się na nowoczesną instalację po to, by do środka wpuszczać jedynie powietrze wstępnie ogrzane już przez rekuperator.

Rekuperatory w nieodpowiednich miejscach

Sercem instalacji są rekuperatory. Poznań to miejsce, w którym znajdziemy sklepy oferujące najnowsze modele, ale nawet one sobie nie poradzą, jeśli zamontujemy je w nieodpowiednim miejscu. Zazwyczaj staramy się ukryć to urządzenie na strychu czy w  garażu. Bez względu na miejsce, trzeba pamiętać, że rekuperator powinien się znajdować w pomieszczeniu, w którym temperatura sięga w okolice 10 stopni.

Innymi słowy, konieczny jest wybór izolowanego wnętrza. Inaczej trudniej będzie odzyskać ciepło uchodzące z domu. Pamiętajmy też, by zapewnić swobodny dostęp do urządzenia – co jakiś czas trzeba będzie je w końcu serwisować.

Planując w Twoim domu system rekuperacji, weź pod uwagę najnowsze trendy wnętrzarskie: http://www.aale-ogrody.pl/2021/02/11/trendy-wnetrzarskie-na-rok-2021/