Garaż przed domem. Na jaki się zdecydować?

pustaki do zalewania betonem

Masz dość pozostawiania samochodu na pastwę deszczu i kurzu, a czasem i niespodzianek, jakie zostawiają na nim przelatujące ptaki? To już czas, by pomyśleć o postawieniu własnego garażu. To wcale nie musi być trudne, w końcu nie będziesz musiał sprawdzać, jak zamontować w nim Plewa systemy kominowe czy inne skomplikowane rozwiązania. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, powinieneś poważnie przemyśleć, jaki garaż będzie najlepiej spełniać Twoje oczekiwania.

Garaż murowany

Jeżeli interesuje Cię trwałe i wytrzymałe rozwiązanie, warto rozważyć wybudowanie garażu murowanego. Możesz przygotować pod niego solidne fundamenty – w tej roli świetnie spiszą się pustaki do zalewania betonem. Dzięki temu zyskasz solidny budynek, ale pamiętaj, że do postawienia takiej konstrukcji musisz mieć pozwolenie na budowę.

Samo wznoszenie garażu postępuje oczywiście dużo szybciej niż na przykład budowa domu, ale wiąże się jednak z dużym wysiłkiem – zwłaszcza, jeśli zamierzasz wznieść go samodzielnie. Najlepiej sprawdzają się garaże z betonu komórkowego. Potem budynek trzeba jeszcze otynkować i zadaszyć, na przykład korzystając z blachodachówki. Jeśli zamierzasz postawić garaż z miejscem na mały warsztat majsterkowicza, zadbaj też o jego ocieplenie. Podłogę i strop dobrze będzie izolować styropian genderka 038.

Garaż blaszany

Budowa garażu murowanego wiąże się jednak z dość dużymi kosztami, które mogą sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy złotych. Znacznie tańszą alternatywą będzie garaż blaszany. Jako że nie posiada wpuszczanych w ziemię fundamentów, wystarczy zgłosić w urzędzie sam zamiar postawienia takiego pomieszczenia. Pozwolenie na budowę nie będzie potrzebne. Taki garaż zazwyczaj wykonuje się z blachy ocynkowanej. Za instalację niewielkiego garażu zapłacisz zwykle około dwóch tysięcy złotych. Minusem takiej konstrukcji będzie niewielka trwałość oraz szybkie nagrzewanie i ochładzanie się blachy. Latem trudno będzie w nim wytrzymać dłużej niż kilka minut.