Piły spalinowe czy elektryczne. Które lepiej sprawdzą się w ogrodzie?

piły spalinowe elektryczne

Są narzędzia i urządzenia, które każdy powinien mieć w warsztacie lub garażu. Jeśli lubisz majsterkować, potrzebna będzie Ci szlifierka na papier. Jeżeli posiadasz samochód, powinieneś kupić prostowniki mikroprocesorowe 12V. Jeśli natomiast przed Twoim domem rozpościera się ogród z drzewami i dużymi krzewami, wcześniej czy później będziesz musiał skorzystać z łańcuchowej piły. Spalinowe, elektryczne, a może akumulatorowe? Wybór na rynku jest bardzo duży, a każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety.

Piły spalinowe – idealne do najtrudniejszych prac

Jeśli piły łańcuchowe kojarzą Ci się z wizerunkiem północnoamerykańskich lub skandynawskich drwali, którzy powalają drzewa o wysokości kilkudziesięciu metrów, powinieneś pomyśleć o pile spalinowej. To piła idealna do pracy na dużych przestrzeniach. Ma długie prowadnice i poradzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi zadaniami, takimi jak wycięcie drzew o szczególnie twardym pniu. Jest też w pełni mobilna, wystarczy dolać paliwa do jej baku. Jednocześnie to jednak ciężki sprzęt wymagający sporo siły i odporności na hałas. A do tego głębokiej kieszeni – takie piły są najdroższe.

Piły elektryczne – najprostsze w obsłudze

Ciężkie piły spalinowe wymagają sporo umiejętności. Jeśli dotąd nigdy nic nie piłowałeś, będziesz mieć z nimi problemy. Co innego z piłą elektryczną. Jest lekka i prosta w obsłudze, a w czasie użytkowania nie wywołuje zbyt wiele wibracji. Przy tym będzie tanim zakupem, a praca w ogrodzie nie pobudzi wszystkich sąsiadów. Są jednak i wady. Największa to mała mobilność – sprzęt musi być cały czas podłączony do prądu. Do tego piły elektryczne nie nadają się do ciężkich prac, a ich prowadnice są z reguły dość krótkie.

Piły akumulatorowe – trzecia droga?

Piły napędzane elektrycznym akumulatorem łączą w sobie niektóre zalety wyżej wymienionych modeli. Są lekkie i proste w obsłudze, a zarazem w pełni mobilne. Trzeba jednak pamiętać, że będą droższe od urządzeń elektrycznych, akumulator trzeba regularnie ładować. Ze względu na dość krótką prowadnicę raczej nie poradzi też sobie z dużymi drzewami.