Jak samodzielnie zbudować wolierę dla ptaków?

siatka na woliery

Woliery dla ptaków to miejsca, które z pewnością znajdziemy przed domami hodowców gołębi czy bażantów. Najczęściej fani tego typu ptaków decydują się na zakup gotowej woliery. To jednak często wiąże się ze sporym wydatkiem. W dodatku taką ptaszarnię ze sklepu trudno dobrze dopasować do innych elementów kompozycyjnych naszego domu czy ogrodu, takich jak na przykład panele ogrodzeniowe. Warto więc przygotować wolierę samemu.

Produkty potrzebne do przygotowania woliery

Przy budowie miejsca dla ptaków najważniejsza jest oczywiście odpowiednia siatka na woliery. Kluczową sprawą jest wielkość jej oczek. Trzeba oczywiście dobrać je tak, by ptaki nie przedostały się przez nią na zewnątrz. Siatka może jednak dodatkowo chronić przed gryzoniami czy szkodnikami – wystarczy tylko wybrać jeszcze mniejsze oczka, na przykład 13×13 milimetrów. Gdzie ją znaleźć? Odpowiedni model ma w ofercie niemal każdy producent siatki ogrodzeniowej.

Oprócz siatki do budowy woliery przydadzą się kawałki drewna czy blachy, z których wykonamy podłoże, a także elementy rekreacyjne dla ptaków – huśtawki czy podesty. Nie można też zapomnieć, że do takiej konstrukcji potrzeba sporo narzędzi.

Własnoręcznie wykonana woliera

Przed przystąpieniem do budowy woliery trzeba także odpowiednio zaplanować jej wysokość. Jeśli rozwiesimy siatkę wysoko, ptaki będą mogły swobodnie latać na małych odległościach. Warto rozważyć taką możliwość.
Wyposażenie ptaszarni ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Dzięki temu, że budujemy ją własnymi siłami, można przygotować do niej na przykład daszek komponujący się z otoczeniem, stylowe drzwiczki czy poidełka.