Jak zabezpieczyć ogród przed intruzami i szkodnikami?

ogrodzenie

Osoby, które posiadają wokół domu sporą przestrzeń, z reguły decydują się na zaaranżowanie w niej ogrodu. To pozwala cieszyć oko piękną zielenią, w szczególności wiosną i latem. Niestety, częste wizyty zwierzęcych intruzów i szkodników sprawiają, że cała praca człowieka idzie na marne. Jak więc ogrodzić swoją posesję i odpowiednio zabezpieczyć ogród przed nieproszonymi odwiedzinami zwierząt? Podpowiadamy!

Wysokie panele ogrodzeniowe – ocynkowane czy malowane?

Pierwszym sposobem jest oczywiście odgrodzenie swojej posesji od lasu, pól i innych obszarów, skąd mogą przychodzić do naszego ogrodu wyrządzające szkodę zwierzęta. Przęsła paneli ogrodowych są wykonane z mocnego materiału, może on być ocynkowany lub malowany proszkowo. W kontekście ochrony przed szkodnikami oba będą charakteryzować się podobną wytrzymałością, jednak ocynkowany drut jest dodatkowo odporny na korozję.

Jak bronić się przed podkopem?

Tę technikę najchętniej stosować będą zajęczaki – w Polsce najczęściej zające, ale także dziko żyjące króliki. Rozpoczynają one podkop bezpośrednio przy ogrodzeniu, dlatego dobrze jest włożyć zaporę – blachę, cegły lub metalową siatkę na głębokość do pół metra.

Drut kolczasty – przeciwko większym zwierzętom

Zdarza się, że niektóre ogrodzenia zwieńczone są drutem kolczastym. Polskie prawo zabrania wykorzystywania przedmiotów niebezpiecznych dla ludzi i zwierząt na wysokości niższej niż 180 cm. Szczęśliwie więc, znajdujący się na szczycie drut kolczasty jest zgodny z obowiązującym prawem.

Siatka na krety – ochroń swój trawnik

Widok kilkudziesięciu kretowisk potrafi zdenerwować każdego ogrodnika. Niestety, krety są objęte w naszym kraju częściową ochroną gatunkową, co sprawia, że możemy jedynie zapobiegać ich destrukcyjnemu działaniu lub płoszyć je. Skuteczne dla wypłoszenia okażą się odstraszacze, emitujące wrogie dla kretów dźwięki oraz zapachy. Nasz trawnik można zabezpieczyć jeszcze przed zasianiem trawy – w tym celu najlepiej rozłożyć na ziemi specjalną siatkę.

Co zrobić, gdy trawa już rośnie?

Wówczas sytuacja zdecydowanie się komplikuje. Najlepszym rozwiązaniem jest delikatne zdjęcie darni, a następnie rozłożenie siatki i ułożenie jej z powrotem. Możemy także skorzystać z usług firm, które zajmują się wykonywaniem takich instalacji.

Pies. Najlepiej obronny

Na koniec warto dodać najbardziej naturalny, ale skuteczny sposób. Zwierzęta wyczują zapach psa, dlatego wiele z nich po prostu odpuści próbę sforsowania naszych zabezpieczeń. W celu walki z większymi intruzami, a także obrony przed złodziejami, warto rozważyć przygarnięcie pod swój dach większego psa, najlepiej przedstawiciela jednej z ras zaliczanych do obronnych.