Siatki ogrodzeniowe ochroną dla Twojej posesji

Siatki ogrodzeniowe ochroną dla Twojej posesji

Siatki ogrodzeniowe ze względu na swoją trwałość, dość niską cenę i łatwość montażu są nadal bardzo popularnym elementem ochronnym terenu posesji. Jakie wyróżniamy typy siatek? Czym sugerować się w wyborze odpowiedniej? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej. 

Rodzaje siatek ogrodzeniowych

  • Siatki ogrodzeniowe powlekane – w tego typu siatkach drut powlekany jest polichlorkiem winylu, co zapewnia ochronę przed korozją i wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Niestety, te powłoki z biegiem czasu ulegają rozwarstwieniu, co powoduje m.in. utratę koloru, a nawet korozję.
  • Siatki ogrodzeniowe ocynkowane – powlekane są warstwą PCV, a do ich produkcji stosuje się cynkowanie galwaniczne. Warstwa cynku bardzo dobrze przylega do stali, dlatego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia korozji, niż w przypadku siatek powlekanych. Są one niestety dostępne jedynie w kolorze matowoszarym.
  • Siatki ogrodzeniowe plastikowe – ze względu na swoje słabe tworzywo są stosowane jako siatki ogrodnicze, a rzadko jako siatki posesyjne. Nadają się one np. do zabezpieczania skarp czy ochrony przed kretami.

Siatka ocynkowana czy powlekana – jaką wybrać?

Oba typy siatek są tworzone z tego samego rodzaju drutów stalowych, posiadają oczka tej samej wielkości, a także są odporne na czynniki zewnętrzne jak i uszkodzenia mechaniczne. Różnica w siatkach tkwi w cenie jak i kolorze, który może stanowić poważny argument w wyborze którejś z opcji.

4 czynniki wpływające na wybór siatki

  1. Trwałość – przy wyborze siatki powlekanej lub ocynkowanej, przy porównywalnych cenach trwalsza będzie ta druga. Im wyższa cena tym jakość i trwałość jest wyższa.
  2. Średnica drutu – jest ona bardzo ważna, ponieważ im większa średnica tym ogrodzenie jest solidniejsze, ale ma to jeden minus – słupki trzeba ustawiać gęściej. Grubość drutu nie jest tak istotna, bo i tak nie ochroni nas przed ewentualnym wtargnięciem na teren posesji. Lepiej więc zainwestować z cieńszą, a droższą siatkę, która będzie odporna na korozje.
  3. Wielkość oczek – im mniejsze oczka, tym siatka będzie sztywniejsza, ale także cięższa. Podobnie jak w przypadku średnicy drutu, można w tym obszarze poszukać pewnych oszczędności, ale wszystko oczywiście zależy od potrzeb i zmysłu estetyki inwestora.
  4. Wysokość siatki ogrodzeniowej – jest ona uzależniona przede wszystkim od kupującego i jego potrzeb. Najczęściej wybierane opcje to 1,5 lub 1,8 metra, ale należy pamiętać, że dotyczy to tylko wymiaru siatki – jeśli nie będzie ona ułożona bezpośrednio na poziomie gruntu, to całe ogrodzenie również będzie wyższe.