Siatka leśna – skuteczna ochrona roślin

Siatka leśna – skuteczna ochrona roślin

Siatka leśna, to przede wszystkim ochrona upraw leśnych, lecz także może być stosowana w hodowli zwierząt, ale również w ogródku jako skuteczna ochrona przed szkodnikami takimi jak zające, kury czy nawet kaczki.

Jak wygląda i czym jest siatka leśna?

Siatka leśna, to jak sama nazwa wskazuje rodzaj ogrodzenia siatkowego stosowanego na terenach zalesionych. Jej wygląd nieco odbiega od zwykłych siatek ogrodzeniowych. Na pierwszy rzut oka cała konstrukcja nie wygląda zbyt skomplikowanie, jednak ważną rolę w budowie takiej siatki stanowią druty poziome. Najważniejsze, by było one wykonane ze stali wysokowęglowej zapewniającej sporą wytrzymałość na rozciąganie. Warto pamiętać, że wymiary siatek leśnych podaje się w trzech liczbach, np. 150/23/12, czyli wysokość/druty poziome/rozmieszczenie drutów pionowych o daną wartość centymetrową. Również należy zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenie będące opisem średnicy drutu:

  • Light – 1,6 mm
  • Medium – 2 mm
  • Super – 2,5 mm

 

Jaką siatkę leśną wybrać?

Najważniejszym jest, by podczas zakupu zwrócić uwagę na to, czy dana siatka jest solidnie ocynkowana. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ dolna cześć będzie stykała się z podłożem, a więc będzie narażona na korozję. Solidny ocynk zapobiegnie korozji i zapewni wytrzymałość siatki leśnej ocynkowanej na długie lata. Również warto zwrócić na jej jakość wykonania. To także ważna sprawa, ponieważ taka siatka musi zapewnić umiarkowaną sztywność, na tyle dużą by zachowała ona kształt oraz musi zadbać o właściwą odporność na zerwanie. Ostatnią ważną cechą, nad którą należy się zastanowić to rozmiar siatki. Jednak jest to cecha, która zależy głównie od Ciebie i od Twoich potrzeb.

Siatka leśna dla poszczególnych zwierząt

  • Siatka na sarny: 200/25/15 Medium
  • Siatka na zające: 160/23/15 Light
  • Siatka na kury: 160/23/15 Light
  • Siatka na dziki: 160/23/15 Medium

Przy zakupie siatki leśnej warto się zastanowić, czy aby nie kupić jej wyższej, a wtedy przy montażu zakopać ją na głębokość 10-20 cm. W ten sposób zapobiegniemy podkopywaniu ogrodzenia przez szkodniki. Ta metoda doskonale sprawdzi się także przy budowie kurnika.

Ochrona młodych drzewek                        

Siatka leśna będzie z pewnością bardzo dobrze chronić tereny zielone przed wejściem większych zwierząt, jednak po pewnym czasie jej wytrzymałość może nieco zmaleć. Dlatego, dobrym pomysłem jest ogrodzenie młodych drzewek specjalną siatką, zwaną siatką rabatową. Cechuje się ona tym, że jej oczka są niezwykle drobne, co sprawia, że mniejsze zwierzęta, jak np. zające nie będą miały dostępu do chronionego drzewka.