Panele ogrodzeniowe – wszystko co warto o nich wiedzieć


Panele ogrodzeniowe, to przede wszystkim ładny wygląd oraz niezwykła wytrzymałość. Jednak, aby te dwie najważniejsze cechy towarzyszyły naszemu ogrodzeniu jak najdłużej, to warto dowiedzieć się nieco o ich rodzajach, cechach charakterystycznych oraz zaletach i wadach.

Panele ogrodzeniowe – co to takiego?

Panele ogrodzeniowe, to inaczej gotowe płoty wykonane z elementów prefabrykowanych, pełniące funkcję ogrodzenia przydomowego. Charakteryzują się przede wszystkim trwałością, sztywnością oraz wysokim stopniem zabezpieczenia posesji. Używając gotowych paneli możemy zbudować ogrodzenie systemowe, w którym panele montuje się do słupków wykonanych z kształtowników stalowych. Słupki betonowane są w podłożu, dzięki czemu konstrukcja jest sztywna i wytrzymała. Przy takim systemie ogrodzeniowym warto zastanowić się nad użyciem nakrętek samozrywalnych, które zapewnią ochronę przed kradzieżą lub demontażem ogrodzenia.

Jakie mamy rodzaje paneli ogrodzeniowych?

  • Ogrodzenia stalowe  (panele ogrodzeniowe ocynkowane) – charakteryzują się trwałością oraz niezwykłą odpornością, a wszystko to dzięki powłoce antykorozyjnej. Na ich lepszą jakość wypływa także ocynk z powłoką poliestrową, przez co stal jest jeszcze bardziej odporna na jakiekolwiek warunki pogodowe.
  • Panele drewniane – jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z drewna, jednak w porównaniu z ogrodzeniem stalowym są mniej trwałe i wymagają częstej impregnacji oraz czasu, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie. Idealnie sprawdzą się w ogrodzie jako czynnik wizualny.
  • Ogrodzenia z elementów betonowych – ich zaletą jest fakt, że mogę one przybrać różne kształty, formy, a także kolory. W zależności od wymagań właściciela terenu, mogę one całkowicie lub częściowo zasłonić dany obszar. Jeśli będą one wykonane estetycznie i poprawnie, to również mogą dobrze komponować się z otoczeniem.

Zalety vs wady paneli ogrodzeniowych

Panele ogrodzeniowe, to przede wszystkim oszczędność pieniędzy oraz łatwość montażu. Jeśli są one montowane w dogodnych warunkach atmosferycznych, to może to potrwać najwyżej dwa dni. Również do zalet możemy zaliczyć fakt, że można dokonać ich zakupu przez Internet, dzięki czemu nie tylko otrzymamy szeroką gamę produktu, ale również na spokojnie będziemy mogli produkt obejrzeć i przemyśleć jego zakup. Niestety, takie rozwiązanie ma także swoje wady. Do jednych z nich możemy zaliczyć, to że nie zasłaniają danego terenu, lecz zapewniają całkowitą widoczność, co dla niektórych może być sporym problemem. Jednak jest na to sposób – obsadzenie paneli roślinami pnącymi. W ten sposób nie tylko otrzymamy efekt wizualny, ale również sprawimy, że sąsiedzi nie będą zaglądać do naszego ogródka.